Tachotimer - czy jest legalny? Sprzedaż tachotimer, montaż urządzeń
10 maja 2022

Czy popularne stopery do tachografu są legalne?

Dzisiaj na warsztat weźmiemy używanie timerów do tachografu. Na początek, co to właściwie jest? Tachotimer to nic innego niż wyciągnięta z tachografu informacja dotycząca trwania minut czynności co do sekundy. Co nam to daje? Bardzo wiele. Zgodnie z przepisami ROZPORZĄDZENIA Komisji (UE) nr 1266/2009 z dnia 16.12.2009r. każdy tachograf, który został zamontowany w pojeździe od 01.10.2011r. rejestruje tylko tą czynność, która przeważała w danej minucie zegarowej, np. jeśli podczas pełnej minuty zegarowej (60 sekund) wystąpi 29 sekund jazdy oraz 31 sekund odpoczynku to zostanie zarejestrowany tylko odpoczynek! Idąc dalej, jeśli w przeciągu sąsiednich 2 minut zegarowych (120 sekund) będziemy mieli: 31 sekund odpoczynku, następnie 58 sekund jazdy oraz 31 sekund odpoczynku to również zostanie zarejestrowany tylko odpoczynek.

 

Dzięki temu będąc na wyładunku (lub załadunku), gdzie potrzebujemy kilka lub kilkanaście razy przejeżdżać i podjeżdżać, na tachografie starego typu (bez reguły jednej minuty) każda zmiana czynności z łóżka na jazdę powoduje przerwanie pauzy i brak możliwości wykręcenia 15, 30, czy 45 minutowej przerwy. Przez możliwość podjazdu 29 lub 58 sekund jesteśmy w stanie, na takich podjazdach, wykręcić pauzę co przekłada się na lepiej zaplanowany dzień i szybciej wykonane zlecenie. Jest jeszcze jedna przewaga tego typu urządzeń, a szczególnie Tachotimera z polskiej firmy MATT. Urządzenie to wysyła informacje świetlne oraz dźwiękowe o zbliżających się czasach co powoduje, że nie trzeba całej uwagi skupiać na stoperze, pilnować czasu, a nawet ucinać kilku sekund z jazdy, aby na pewno nie przerwać pauzy. Timer robi to za nas.

 

Obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Montażyści (np. nasz serwis) podłącza urządzenie zgodnie ze sztuką oraz montuje je w dogodnym i łatwo dostępnym miejscu z fotela kierowcy. Po włączeniu zapłonu urządzenie uruchamia się. Wystarczy wcisnąć przycisk i poczekać na informacje wyświetlanie na urządzeniu. Zasada jest jedna - czerwone stój, zielone jedź. Kilkanaście sekund przed obowiązkiem zatrzymania się i przełączenia tachografu na łóżko, rozlega się sygnał dźwiękowy. 

 

Przy korzystaniu z reguły jednej minuty jesteśmy w stanie oszczędzić kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt minut jazdy w ciągu jednego dnia! Szczególnie widać różnicę przy tachografach starego typu, gdzie różnica między tachografem bez reguły jednej minuty, a z obecnością sekundowego naliczania może sięgać nawet ponad godziny!

 

Urządzenie jest w pełni legalne i posiada zgodność i homologację z obowiązującymi przepisami. Nikt, żaden organ kontrolny nie może ukarać za korzystanie z tego urządzenia zarówno w Polsce jak i we wszystkich krajach europejskich i krajach objętych konwencją AETR. Timer działa nie tylko w parze odpoczynek-jazda, ale również dyżur-jazda lub inna praca-jazda. Należy pamiętać o tym, że przerwa to czas, którym kierowca może dowolnie dysponować i podczas kontroli należy wytłumaczyć (jeśli zaistnieje taka konieczność), dlaczego podczas pauzy nastąpiło ruszenie pojazdu.

 

Dlatego Lis-Tech rekomenduje montaż urządzenia TachoTimer, ponieważ dzięki temu urządzeniu Klienci są w stanie oszczędzić kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt godzin jazdy w skali roku! Ma to swoje przełożenie w zarówno ilości jak i szybkości wykonywanych transportów. Urządzenie jest małe, a przy odpowiednim montażu wygląda tak, jakby było oryginalnie wypuszczane z fabryki.

 

Jeśli masz wątpliwości zapraszamy na wykonanie okresu próbnego z zamontowanym urządzeniem. Zamontujemy TachoTimera, wytłumaczymy zasadę jego działania, a po miesiącu sam zdecydujesz, czy chcesz go zostawić, czy zwrócić :)

 

Zapraszamy do kontaktu!